TEMİZ KALPLİ OLMAK

tertemiz-kalp-kisisel-gelisim-blogger-ajandasi

    Yaşadığımız hayatta karşılaşılan her tehlike ve zorlukla başedebilmenin ilk şartı kinle bakmayıp tebessümle bakabilmektir. Kin, insanın ruhuna ve kalbine kene gibi yapışır. Kin, hata üstüne hata yaptırır. Kin, insanı küçültür. Küçük insanlar büyük başarılar elde edemezler. Temiz kalpten kasıt, iyi insan olmak ve kötü duyguları barındırmamaktır. Karşına çıkan zorluk her neyse, onu görmemezlikten gelmeni tavsiye etmiyorum. Birine kırılıp, gücendiysen bunun önemli olmadığınıda söylemiyorum. Aksine, duygularını açığa vurarak “kırıldım” diyebilir ve affedebilirsin. Bilirsin affetmek en büyük erdemdir.
Kendini ifade etmezsen aksi halde o kırgınlık tohumu kalbine kin salabilir.

        Bozulan bir teyip düşün! Teybi bir kenara koymak yerine onu tamir edebilirsin. Bunun için arızanın varlığını kabul etmelisin. Kin, intikam hissini doğurur. Bu iki duygu hem etrafındaki hemde kendini yakıp yıkmana sebep olur.
Affetmekten kaçman, belki etrafındaki insanlara zarar vermeyecektir ama sana daima zarar verecek. Affetmek, nefsin terbiyesi ve güçlü irade için etkili bir eğitimdir. Kalbine kin, nefret besleyerek parmaklık ekleme. Hapishaneye dönüşmesin. Affetmek, kalbin en iyi dostudur.

Blogger Ajandası

5 yorum:

 1. Affetmek ne güzel şey... İnsanın yükünü alıyor. Kin hem kendine zarar hem etrafındakilere...Sevgi kurtaracak bu dünyayı.

  YanıtlaSil
 2. Affetmek güzel ama hep biz mi alttan alacağız? hep biz mi taviz vereceğiz? kaba insanların kabalıklarını gönlümde tamir etmekten bıktım usandım esasında.

  YanıtlaSil
 3. Affetmek güzel bir erdem. Ama Bazı insanları defalarca affettikten sonra tekrar tekrar sizi üzüyorsa artık affetmek istemiyorsunuz. Yine de içimde o kişiye karşı kin, öfke, nefret beslemiyorum. Sadece o kişiyi tamamen siliyorum. Sildiğim için de olmayan birine kin, nefret, öfke beslemiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Size defalarca hata yapan insan zaten sizi sevmiyor ve benimsemiyordur. Silmek en doğru karar.

  YanıtlaSil