ENOSİS - KIBRIS


enosis-kibris-blogger-ajandasi

  “Enosis” kelimesi Yunanca “birleşme” anlamına gelmektedir. 1930’lu yıllarda Birleşik Krallık yani İngiltere idaresinde bulunan Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’a bağlanması anlamında kullanılmıştır.
Rum Halkı, Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’a bağlanma ilhakını istediler. Bu istek için Birleşik Kırallık İngiltere’ye başvuruldu ve istek reddedildi. Rumlar, Yunanistan’ı kendi ana vatanları gibi görüyorlardı. Bu yüzden Kıbrıs’ıda Yunanistan’a katmak istiyorlardı. Başvurunun reddedilmesinden sonra, 1925 yılında ise durum kızıştı. Rumlar, Türklere yönelik çatışmalara başladılar. 21 Ekim 1931 yılında ise Nikadimos Milanos adlı kişi başlayan isyanın başındaydı.

kıbrıs, enosis

 Ve bu isyan sonucu kayıplar ve çok sayıda yaralılar oldu. Bu ayaklanma Birleşik Kırallık İngiltere’ye karşı Kıbrıs’ta ilk ayaklanmadır. Tabi ki bu ayaklanma son değildi.
Bu ayaklanmaların devamı 1960 yılında Kıbrıs, bağımsızlığını aldıktan sonra da devam etti. Kıbrıs bağımsızlığını aldı almasına ama, kilit noktaları hala Rumların elindeydi.

kıbrıs, enosis

 1967 yılında Türklere karşı başlatılan yeni yıkımlar ve ayaklanmalar yüzünden Türkler anlaşmaya zorlandı. Türklerin güvenliği için Kıbrıs Yunanistan’la birleşmeye razı olması istendi. Ama bu istek reddedildi. 1974 yılına kadar Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama çabaları devam etti. 1974 yılında ise Milli Muhafızları tarafından, darbeden sonra Yunanlılar Ada’dan kaçmak zorunda kaldı. Çok geçmeden, E.O.K.A adlı bir yönetim kurulu kuruldu.

kıbrıs, enosis

Ve ardından Kıbrıs Elen Cumhuriyeti ilan edildi. Ardından Yunanistan’la birleştirilmek istendi. Enosis olayı tekrar gündeme geldi ve Türklere karşı tekrar yıkımlar başladı. Bunun üzerine Türkiye, Kıbrıs Adası’na asker göndermek ve Barış Harekâtını başlatmak zorunda kaldı. Barış Harekâtının sonucunda ise, Enosis hayali ykılışını hazırladı.

Blogger Ajandası

4 yorum:

 1. seni üç mimle mimlediiim.

  hayalperest mim
  mim yaz aburcuburu
  çocukluk anısı mimiii
  :)

  insatadan bakıyom zaten deee iyisin dı maaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım. Üç mimi yazarken keyif alicim. 😍 iyiyim canım bu arada. Merak etme. İnş. Sende iyisindir.

   Sil
 2. iyiyiiiim enosis de öyrenmiş olduuum :)

  YanıtlaSil