İLK AŞK - İVAN TURGENYEV

ilk-ask-ivan-turgenyev-kitap

     “Şimdi, konuklarını gönderen ev sahibi, Sergey Nikolayeviç ve Vladimir Petroviç’le baş başa kaldı. Ev sahibi, uşağa sofrayı kadırmasını emrettikten sonra bir keyif sigarası yaktı, sonra da koltuğuna iyice gömüldü. Ardından Sergey Nikolayeviç, söz vermiştik, herkes ilk aşkını anlatacaktı. Önce sizden başlayalım Vladimir Petroviç, ne dersiniz?” diye başladı İvan Turgenyev kitabının satırlarına. Vladimir daha on altı yaşındayken, üniversiteye hazırlanan genç bir delikanlıdır. Daha hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelmemiş, aşık olmamıştır. Ta ki Zinadia adındaki bir prensesi görüp, ona aşık olana kadar.
Zinadia ve Vladimir arasında büyük engeller vardır. Zinadia, Vladimir’den beş yaş büyük ve herkese tepeden bakmaktadır. Herşey Zinadia ve annesinin, Vladimir’lere komşu olmasıyla başlar. Vladimir aşkına karşılık bulmaya çalışırken, Zinadia ise onun aşkıyla alay etmekte ve küçümsemektedir. Vladimir aşkına karşılık bulmaya çalışırken, Zinadia tam bu sırada, Vladimir’in babasına aşık olur ve ona tutulmuştur. Genç Vladimir bu olaylardan habersiz hayaller kurar ama hayalleri gerçeği öğrendiği an yıkılır.

       Prenses Zinadia ve Vladimir’in babasının arasındaki ilişki herkes tarafından öğrenildiğinde, Vladimir’in babası Moskova’ya taşınma kararı alır. Moskova’daki diğer evlerine taşınan Vladimir, zaman geçtikçe içindeki yara ağır ağır kapanmaya başlar.
Bir gün Zinadia’nın evlendiği haberini alır ve onu görmeye gider. Vladimir, Zinadia’yı görme umuduyla gittiği yerde ölüm haberini alır ve yıkılır. Vladimir, bu acıyla hayatının sonuna kadar yaşamayı öğrenir. Kitabın diline gelirsek, açık ve anlaşılır bir dili vardır. Yayınevi, Kumsaati Yayınları. Sürükleyici ve aşka dair bütün duyguları barındıran bir roman. Keyifli okumalar.

Blogger Ajandası

2 yorum: