DECCAL - FRIEDRICH NIETZSCHE

deccal-friedrich-nietzsche-kitap

      Friedrich Nıetzsche: “Hristiyanlığı mahkum ediyorum; Hristiyan kilisesine, bir savcının ağzından çıkabilecek en korkunç suçlamayı yöneltiyorum. O, bana göre; düşünülebilecek yozlaşmaların tamamından daha büyüktür, olabilecek yozlaşmaların en kötüsüdür, olabilecek en uç yozlaşma istemidir.” diye Hristiyanlığı eleştirir.
Kitabında, modern batının tinsel temeline karşı savaş açmış gibi. Bu kitapta çokça Hristiyanlık Dini’ne değinilmiş. Hristiyanlığın hem merhamet ve acıma duygusu gibi güzel taraflarına değinmiş hemde lanet yağdırmıştır.
Bu kitabı Friedrich Nıetzsche, çıldırmadan önce kaleme almış, “Tüm Değerlerinde Değerlendirilmesi” adıyla dört parçaya bölünmüş eserinin ilk tamamlanan bölümüdür.

     Friedrich, Hristiyan Dini’ni eleştirirken “Deccal” adını kullanmış. Kitabın dili ağır.
Okuyorsunuz ama  yabancı kelimeler çok var. Bu da kitaba sıkıcılık havası katıyor. Okurken diğer bir sayfasına heyecanla geçemiyorsunuz. Kitabın Yayın evi, Erasmus Yayınları. Sayfa sayısı bakımından az. İçerik olarak ise, din ve felsefe ağırlıklı bir eser. Esenle kalın.

Blogger Ajandası

4 yorum:

  1. Bu kitabı okumak için sağlam bir kafa ve sağlam bir spikoloji olduğu zamana denk getirmek gerek. Teşekkürler canım :)

    YanıtlaSil
  2. Nietzsche 'yi çok severim, fikirleri insanın içini dışına çıkarır:) Bu kitabı okumamıştım, kendimi sağlam hissettiğim bir anda inceleyebilirim :)

    YanıtlaSil