FRANZ KAFKA VE BEŞ ESERİ

franz-kafka-ve-eserleri-kitap

    Franz Kafka, 3 Temmuz 1889 tarihinde Prag’da doğmuş, 3 Haziran 1924 tarihinde ise, Viyana’da Kierling Sanataryum’unda ölmüştür. Kafka, Çek asıllı Avustralya’lı bir yazardır. Özgünlüğüyle kendini ispatlamış bir yazar. Kafka’nın bütün eserleri; Gözlem, Dönüşüm, Hüküm, Ceza Sömürgesi, Köy Doktoru, Açlık Şampiyonu, Dava, Şato ve Milena’ya Mektuplar olmak üzere bilindik on bir eseri vardır. Aşağıda bazı eserlerini sizler için sıraladım. Eserleri;

- Aforizmalar;
Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalar ve 1920 günlüğünden aforizmalar olmak üzere kitabın içerisinde iki kısma ayrılmıştır. Yayın evi, Erasmus Yayınları.

- Dönüşüm;
Bir sabah tedirgin düşlerden uyanan Gregor Samsa, kendini devcileyin bir böceğe dönüşmüş bulur.
Bu durum yüzünden, ailesi tarafından kaderine terkedilmiştir. Yalnız başına, bir oda da başına gelmeyen kalmamış, ölüme terkedilmiştir. Açık ve anlaşılır bir dili olan eser, Erasmus Yayınları’na aittir. İlgi çekici bir kitaptır. “Franz Kafka - Dönüşüm” adlı yazımdan okuyabilirsiniz.


- Şato;
“K.” adlı bir adamın, içerisinde şato olan yabancı bir köye, Kadastrocu olarak gelmesiyle her şey  başlar. K.’nın köyde başına gelmeyen kalmaz ve Şato’ya gidememiştir. Yayın evi, Erasmus Yayınları’dır. “Franz Kafka - Şato” adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

- Dava;
Psikolojiden ve Teolojiden izler taşıyan bir eserdir. Yazar’a göre: “Dava, okunduğunda hemen anlaşılmayan, bir kaç defa üzerinden geçilmesi gereken bir kitap”. Kafka’nın Şato eserinde geçen “K.” karakteri bu eserinde de geçmektedir. Yayın evi, Erasmus Yayınları’dır. Dili açık ve anlaşılır. Sıkıcılığının yanı sıra bazen merak uyandırabilen bir eser.

- Milena’ya Mektuplar;
Franz Kafka, Prag’da tanıştığı Gazeteci Milena’ya hikayelerini Çekçe diline çevirmesini ister. Milena’nın çevirilerinden etkilenen Kafka, 1920 Yılı  Nisan Ayı’nda Milena’ya gönderdiği ilk mektup herşeyin başlangıcıdır. Aşk, acı... Yayın evi, Erasmus Yayınları’dır.
Franz Kafka - Milena’ya Mektuplar” adlı yazımdan okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Blogger Ajandası

2 yorum: