ŞATO - FRANZ KAFKA

sato-franz-kafka-kitap

      “K. yattığı yerde yarı doğrulup eliyle saçlarını düzeltti. Gözlerini kaldırıp başucundaki iki adama bakarak: “Yoksa yolu şaşırıp yanlış bir köye mi geldim?” Dedi. “Bir şato var mı burada?” diye başlıyor Franz Kafka kitabına. “Şato”  Franz Kafka’nın 1922 yılının başlarında kaleme aldığı eseridir.
Ancak eser,  Franz Kafka’nın ölümünden iki yıl sonra, 1926 yılında Max Brod tarafından yayımlanmıştır.  Şato, Franz Kafka’nın “Dava” adlı kitabıyla ilişkilendirilmektedir.
Kitap, “K.” adında bir Kadastrocu’nun yabancı bir köye işi nedeniyle  gelmesiyle başlamaktadır.
Aylar önce K.’ya Şato tarafından işe alındığına dair bir mektup gönderilir. K. köye geldiği günden beri sıkıntı üzerine sıkıntı yaşar ve bunun yanı sıra da Şato’ya bir türlü gidememiştir. Köye geldiği günden beri otelci bir karı kocanın yanında kalmıştır.

    Yayın evi, Erasmus Yayınları’dır. Kitap üç yüz küsür sayfadan oluşur. Açık ve anlaşılır bir dili vardır.
Kitabı okurken, tüm karakterler ister en alt  ister en üst seviyede olsun. Hepsi Feodal bir düzen içerisindedir. Feodal düzene o kadar bağlılardır ki kişisel arzularını, hayallerini ve düşüncelerini yazılı olmayan kurallar uğruna hiçe sayışlarını güzel anlatmış. Kitap bu yüzden sıkıcı geliyor. Feodal konulu olduğu için, insanın kendisini okumak için zorlaması gereken bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.


Blogger Ajandası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder