ÇOCUKLUK - TOLSTOY

cocukluk-tolstoy-kitap

       1828 yılında varlıklı bir ailede dünyaya gelen Tolstoy, ilk eserini yirmili yaşlarda kaleme almıştır. “Çocukluk” basılan ilk eseridir. Dünya Edebiyatı’na ilk adım attığı eseri olmuştur. Eserin, ruh çözümlemeleri ve karakterlerin gücü açısından daha ilk eserinde Tolstoy, usta bir yazar olarak kendini kabul ettirmiştir. Tolstoy, kitabındaki  tiplemeleri kendi, aile ve arkadaş yaşamından almıştır. Kitapta, Nikolay ve Abisi Volodya’dan çokça bahsedilmektedir. Nikolay ve Abisi Volodya, ailesinin evinde eğitim görmektedirler. Daha iyi bir eğitim görebilmeleri için, Moskova’ya Büyük Anneleri’nin yanına eğitim almaya babasıyla birlikte giderler.
Büyük Anne’nin evinde yaşamaya başlayan Nikolay ve Volodya yaşadıkları yere alışmış ama anne özlemi çekmektedirler. Bir gün Büyük Anne evde büyük bir şölen yapmaya karar verir. Şölen günü  Nikolay, şölende dans ettiği Sonya adlı bir kıza aşık olur.

    Şölenden bir kaç gün sonra gelen bir  mektupla herkes acıyla yıkılır. Mektubu, Nikolay ve Volodya’nın Annesi göndermiş, çıktığı bir gezi sonrası hastalanmış ve yatağa düşmüştür. Babası, Nikolay ve Volodya’yı Moskova’dan köydeki yaşadıkları eve annelerinin yanına getirir.
Daha çocuk yaşta öksüz kalan Nikolay ve Volodya, annelerinin ölümünden kısa bir süre sonra Moskova’ya Büyük Anneleri’nin yanına taşınırlar. Çocukluklarını orada geçirir ve büyürler. Kitap, Dünya Klasikleri Serisi’nden, akıcı ve açık bir dili var. Sıkılmadan okuyabileceğiniz ve sürükleyici bir kitap. Keyifli okumalar.

Blogger Ajandası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder