MİLENA’YA MEKTUPLAR - FRANZ KAFKA

milena'ya-mektuplar-franz-kafka-kitap

     “Sevgili Bayan Milena, iki günden beri ve gece boyunca hiç durmadan yağan yağmur, biraz önce, geçici bir süre olsa da durdu.” Diye başladı Franz Kafka mektubuna. Bu onun Milena’ya yazdığı ilk mektup ve aşka giden yoldaki ilk adımdı. Franz Kafka, Prag’da tanıştığı Milena Jesenska adlı gazeteciden hikayelerini Çekçe diline çevirmesini ister. Milena’nın çevirilerinde içtenlik ve ustalığından etkilenen Kafka, 1920 yılının Nisan Ayı’nda Milena’ya bir mektup gönderir.
İlk mektupla başlayan arkadaşlık, mektuplaşmalar zamanla arttıkça aşka dönüşür. Bu zihinsel bir yolculuk olarak yaşanan bir aşktır. Ama Kafka’nın ruhunda derin yaralar bırakmasınada sebep olmuştur. Milena’nın çevirilerle başlayan hikayesi iki yıl gibi bir zaman sürecek, mektuplaşmalarla oluşan ve sonunda derin izler bırakan bir aşk hikayesine dönüşecektir.

    Franz Kafka, Milena’ya yazdıkları mektuplarda özlem, öfke, sevgi ve daha bir çok duygusunu ifade etmiş, günlük yaşantısındaki olaylara yer vermiştir. Milena’yı özlediğini tarif etmeye çalışmıştır. Aşk dolu, samimi, özlem içeren ve ruhunda yaralar, izler taşıyan bir adamın mektupları...

Erasmus Yayınları’nın yayımcılığını yaptığı bir eser. Okuyucuyu okudukça, hem içine çeken hem de merak duygusuna sürükleyen bir havası var. Franz Kafka, eserini kaleme alırken içten ve samimi bir dil kullanmış. Keyifle okuyabilirsiniz.

Blogger Ajandası

4 yorum:

  1. Bu kitap bende var ama henüz okuyamadım.

    YanıtlaSil
  2. Ben çok zorlandığım için bıraktım. Karşılığındaki mektup olmayınca bir türlü oturtamadım kafamda

    YanıtlaSil