BALZAC - OTUZUNDA KADIN

Haziran 16, 2018


  “Kızın güzelliği hemen dikkat çekiyordu. Minyon tipliydi, sevimli bir görünümü vardı. Üzerindeki yeşil elbiseler hiç yıpranmamış bir görüntü taşıyordu...” diye başladı Balzac eserine. Genç bir kızken Albay Victor d’Aiglemont adında bir kontla tanışıp, ona aşık olan Julie. Kadınlığa adım atar atmaz Kont’la evlenmişti. Ülke de çıkan bir savaş nedeniyle Apollion bütün asker mertebesindeki herkesi savaşa çağırmıştı. Savaşın bitiminden sonra ülkeden başka bir yere taşınan Julie, 1817 yılında bir kız çocuğu dünyaya getirir. Ama mutlu değildir.
Julie’nin kocasının savaştan sonra rütbesi Albay’lıktan General’liğe yükselmiştir. Kocası General Victor d’Aiglemont ona karşı uzaklaşmış, eski sıcaklığı ve sevgisiyle davranmamaktadır. Bu durum Julie’nin derin üzüntüsünün sebeplerinden sadece birisiydi. General’le evlendi evleneli üzüntü içinde yaşamaktadır.


 Genç bir kızken babasının verdiği öğütleri ve sevgisini hatırlar hüzünlenirdi. Yaşamın artık bir şey ifade etmediğini düşünen Julie, ölümü mutlu bir son olarak görüyordu. Dünya Klasik Serisi’nden bir Balzac eseri. Yayın evi Kumsaati Yayınları. Açık ve anlaşılır bir dili vardır.  Kimi zaman hüzünlü kimi zaman sevinçli bir hayat hikayesi. Keyifli okumalar.

You Might Also Like

4 yorum

  1. Kaç kez elime alsam da okumak gelmedi içimden bir kaç sayfa okuyup kaldırdım oysa ismi çok ilgimi çeker hep.

    YanıtlaSil
  2. instadan ve storyden izliyom daaa iyisin dı mıııı :)

    YanıtlaSil