KEŞKE KADIN OLSAM - AYKUT OĞUT

keske-kadin-olsam-aykut-ogut-kitap

     Kadınların asla erkeklerle eşit olmadıklarını, kadınların erkeklerden varoluş olarak çıtalarının daha üst seviyelerde olduğuna değinmiş. Kadının en değerli ve en önemli varlık olduğunu konu almıştır. Binlerce yıl önce kadının, gerek güç gerekse saygı duyulması ve günümüzde ise tam tersi olduğunu ele alıyor kitap. Aykut Oğut, kadınların değerini, anaçlığını, nasıl tek başlarına ayaklarının üzerinde kalabildiklerini  anlatmış. İyi ve güzel birşey bu ama kitapta aşırıya kaçan, kadını neredeyse feminist düşünceye sürükleyebilen bazı bölümler var.
Kadının gelenek ve göreneklerde nasıl etkilendiğini yazmış. Aykut Oğut, kadının çocuk doğurup, evde sabah akşam temizlik yaptığı ve evde oturarak nasıl hayat geçirdiği bir objeye benzetildiğini kendi düşünceleriyle kitabında yer vermiş. Bugün kü toplumumuzun erkeği kadından daha kıymetli ve üstün görmesi gibi konular yer alıyor kitapta.

Kitabı okurken lütfen dikkatli olun. Dediğim gibi feminist düşüncelere doğru iten bir tarzı olmasına karşın kitap kendini okutuyor. İyi bir kitap. Kadının değeri anlatılıyor ama erkeğe düşman olmayacak şekilde olması gerekiyor. Çünkü kadın ve erkek yaradılış itibariyle birbirine muhtaç iki varlıktır. Dünya’da sadece kadın olsa olmaz, sadece erkek olsa da olmaz. Akıcı, açık ve anlaşılır bir dili var kitabın. Hatta, Aykut Oğut kitabında sizinle konuşuyormuş gibi kitabı kaleme almış. Samimi ve sıcak bir dili var kitabın. Doğan Novus Yayın evinin yayımladığı bir eser. Keyifli  okumalar dilerim.

Blogger Ajandası

2 yorum:

  1. Bu kitabı ilk çıktığı zaman alıp okumuştum ancak bir kaç gün sonra bir terör olayı olmuştu ve şehitlerimiz vardı. Herkes Twitter da bunu konuşuyordu. Yazar ise New-york ta evinde eğlence partisi ile ilgili bir kaç tweet attı. Kendisini uyaran takipçilerine ise resmen hakarer eden cevaplar verdi. Okuyucularına takipçilerine böylesine hakaret eden ve şehitlere saygısı olmayan yazarın ne yazık ki kredisi kalmadı bende

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben bunu bilmiyordum. Yazar hakkında ne söylesen haklısın

      Sil