PUŞKİN - YÜZBAŞININ KIZI

Mayıs 08, 2018


   “Hayatının en güzel yıllarını Kont Münnich’in yanında geçiren babamAndrey Petroviç Grinyov, daha sonra dilekçesini vererek Rus Ordusu’ndan  Binbaşı rütbesiyle emekli olmuştu. O zamandan beri Simbrisk bölgesinde yaşayan babam yalnızlığa...” diye satırlarına başladı  Aleksandr Puşkin. Rus roman sanatını etkileyen, Dünya Edebiyatı’nda derin izler bırakan bir yazardır Puşkin. 1773 yılında olan bir ayaklanmadan esinlenerek kaleme alınan eser, akıldan silinmeyecek ve gerçekçi olarak bir biçimde anlatılmış.


 Pogaçev adlı bir adamın önderliğindeki isyancı güçlerin, yaşamlarından kesitler anlatılır kitapta. Bir isyanın ortasında tüm engellere rağmen, tertemiz bir aşkın doğuşu ele alınır.
Kitap hakkında “ bir solukta okuyacaksınız” gibi yorumlar mevcut. Açık, sade ve anlaşılır bir dille anlatılan, Puşki’nin Yüzbaşının Kızı adlı kitabı, Kumsaati Yayınları tarafından yayımlanmış ve çevirilmiş. Anlatımı sürükleyici ve heyecan içeren bir eser.Karakterlerin gerçekçi gibi hissettiren özellikleri belirgin. Ruh tahlilleri çok iyi. Dünya Klasikleri Serisi’nden bir eser. Duygusallık ve heyecan gibi duyguları okurken hissedebiliyorsunuz. Aleksandr Puşkin’in ustalığını her satırında hissetiriyor. Okunması tavsiye edilebilir bir eser. Keyifli okumalar.

You Might Also Like

6 yorum

  1. Kitabı okumuştum anlatılabilecek ok şey var kitap hakkında kısa ve öz bir yazı olmuş ama emeğine sağlık :)

    YanıtlaSil
  2. hımmms okudum iviiit küzeeel :)

    YanıtlaSil
  3. Mayıs'ın onbeşinde instagram grubumuzla okuyacağız.

    YanıtlaSil