KIBRIS - DERİNYA BÖLGESİ

Kıbrıs, Derinya, Maraş Bölgesi

  Derinya, Kapalı Maraş denilen tarafsız bölgeye ait bir yerdir. Kapalı Maraş Bölgesi’ne
Hayalet Şehir adı da verilir. 1974 tarihinde Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı harekât sonucu alınmıştır. Derinya ve Kapalı Maraş Bölgesi’ne askerler dışında sivil girmesi yasaktır. Harekât sonucunda, Türkiye’nin diğer devletlerle yaptığı anlaşma gereği  Birleşik Milletler ve Türkiye askeri dışında kimse giremez. Kapalı Maraş,  1974’ten günümüze kadar hala kullanılmamakta.


Kıbrıs, Derinya, Maraş Bölgesi

 “Derinya” ismi Rumca bir isimdir. Derinya, Maraş’a bağlı bir askeri bölgedir. Derinya’nın sınırı dışında, Kıbrıs Halkı’nın yaşadığı seyrek biçimde oluşan evler vardır. Derinya’nın iç tarafı yani, Derinya Askeri Bölgesi’nin iç sınırları içerisinde ise, sık olmakla birlikte 1974 yılından kalma evler, oteller ve villalar mevcut. Kıbrıs, Derinya, Maraş Bölgesi

Derinya Bölgesi’nde de  asker dışında, sivil insanların girmesi yasaktır.  Derinya’nın bir de plajı var. Plaja belirli aylarda girişlere izin verilir. Plajı, Kıbrıs’taki diğer plajlara oranla çok temiz ve bakımlı. Sürekli asker kontrolü altında olan Hayalet Şehir’e bir gün yolunuzun düşmesi dileğiyle.

Blogger Ajandası

2 yorum: