GABRIEL GARCÎA MÂRQUEZ - KIRMIZI PAZARTESİ

Mayıs 03, 2018


  “Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için sabah saat 05.30’da kalkmıştı. Rüyasında kendini  koca koca incir ağaçlarından bir ormanın içinden geçerken görmüştü, incecik bir yağmur çiseliyordu...” diye başladı Gabrıel Marquez kitabına. 1981’de kaleme alınan eser, 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır. Kırmızı Pazartesi, konusu ile ilgili Kolombiya’da ve başka ülkelerde sarsıcı etkileri olmuş bir kitap. Herkesin bildiği ama kimsenin engel olmak için birşey yapmadığı bir cinayetten bahsediliyor. Bir Şubat Sabahı, öleceğinden bihaber  Santiago Nasar, beyaz kolalı gömlek ve pantolonunu giyip, limana piskoposu karşılamaya gitmeye hazırlanıyordu. İkiz kardeşlerin, Santiago Nasar’ı hiç acımadan öldürmelerine kimse engel olmamıştı.


  Santiago Nasar’ı öldürecekleri kitabın başından belliydi. Buna rağmen kitabı okuduğumda sürükleyiciliği devam etti. Kitabın temelinde, sadece bir cinayetin hem arka planını hem de işlenişini değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin portresi de çiziliyor. Eser, Toplumsal ruh çözümlemesi niteliğini taşıyor. Can Sanat Yayınlarının yayımladığı bir cinayet romanı. Okunması tavsiye edilebilir bir eser. Keyifli okumalar dilerim.

You Might Also Like

10 yorum

 1. Gabrıel Garcıa Marquez 'in Kolera Günlerinde Aşk kitabını okumuş ve çok sevmiştim.Ama Kırmızı Pazartesi'yi okumamıştım.Okunacaklar listeme ekledim:) Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Okumak istediğim yazarlardan :))

  YanıtlaSil
 3. Böyle kitap blogları süper oluyor:)

  YanıtlaSil
 4. Konu çok ilgimi çekti, okumak dileğiyle :)

  YanıtlaSil
 5. bunun filmi çok güzeeel :)

  YanıtlaSil