PASTORAL SENFONİ - ANDRE GIDE

pastoral-senfoni-andre-gide-kitap

 “Üç gündür dinmek bilmeyen kar yolları kapadı. On beş yıldan beri ayda iki kez dinsel törenlerini yapmayı âdet edindiğim R...’ye gidemedim...” diye başladı Andre Gıde eserine. Çok eski bir eserdir, Pastoral Senfoni kitabı. Sabah’ın Nobel Dizisi  kitaplarından biri. Nobel serisi yapmasının sebebi ise bu eserin, Nobel Edebiyat Ödülü almış olması. Romanın kahramanı bir rahip. Protestan bir rahip.
İki sene altı ay önce günlüğüne  olayları yazmaya  başladığı yerden başlar.
Küçük bir kulübe de yaşlı bir kadının ölmesiyle ve rahibin, o yaşlı kadının yeğeni olan Gertrude’ye acıyarak yanına almasıyla olaylar başlar.  Rahibin karısı Amelie ise Gertrude’yi istememekte ve huzursuzluk yaratmaktadır.

pastoral-senfoni-andre-gide-kitap

Gertrude, on beş yaşında, kör bir kızdır. Yapayalnız ve kimsesizdir. Aradan bir zaman geçer, Gertrude gözlerinin açılması için hastaneye gider ve ameliyat olur. Gözleri açılır. Gözleri açıldıktan sonra evdeki huzursuzluğu gören ve mutsuz olan kız, kendini ırmağa atarak intihar eder. Rahibin oğlu olan, Jacques’e olan aşkıda intihar sebeplerinin arasındadır.
Gertrude’yi kurtarırlar ama kız uzun süre ıslak elbiseleriyle kaldığı için, hastalanarak ölür. Kitap, anlatım bakımından açık ve sade. Kitaptaki olaylar, Rahip, Amelie, Jacques ve Gertrude etrafında döner. Kitabın yayın evi ise, Cem Yayınları. Kitabı beğenerek okudum. Okurken bazı yerlerinde, Gertrude’nin durumu yüzünden üzüntüye kapıldım diyebilirim. Okumanızı tavisye ederim. Keyifli okumalar.

Blogger Ajandası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder