BİR ABLA VE KIZ KARDEŞİ

Nisan 04, 2018

    Zamanın birinde, bir abla bir de kız kardeşi varmış. Bu iki kız kardeş bir köyde, iki erkek kardeş, anne ve babasıyla yaşarlarmış. Abla, yumuşak kalpli, merhametli ve cana yakınmış. Kız kardeş ise, merhametten, sevgiden  yoksun bir kardeşmiş. Bir gün, bu iki kız kardeşin anneleri ölmüş. Babaları da başka bir kadınla evlenmiş. Kız kardeş annesi yaşarken kendisini göstermez, kötülük yapamazmış, çünkü annesinden korkarmış. Anne ölünce kız kardeşe gün doğmuş. Abla, kız kardeşine annelik,  ablalık yapabilmek için elinden geleni yapar, çok çalışırmış. Ama kız kardeş bir türlü mutlu olmaz, ablasına kızar “Bana ablalık yapamıyorsun, sen nasıl bir ablasın” deyip dururmuş. Bu durumu babasına anlatmış abla... Baba kız kardeşle konuşunca, kız kardeş ablasını yalanlamış. Baba da kız kardeşe inanmış, ablayı suçlamış.

Gel zaman, git zaman ablanın karşısına bir adam çıkmış, ablaya aşık olmuş ve onunla evlenmek istemiş. Bunu duyan kız kardeş, kıskanmış, onları ayırmaya karar vermiş. Çünkü, kız kardeşe aşık olan, onu seven  bir erkek  hiç olmamış. Kız kardeş planlar yapıp, ablasının arkasından dedikodular çıkarıp, yaşadıkları köyde başka adamlarla görüştüğünü ve evleneceği adamı aldattığını çıkarmış ortaya... Ablasının evleneceği adam, araştırmalar yapıp, bu kötü dedikoduların arkasında  kız kardeşin olduğunu öğrenmiş. Adam,  kız kardeşlerin babasına, kız kardeşin, ablasının arkasından yaptığı kötülükleri anlatıp, ablayı temize çıkarmış. Baba da kız kardeş, yine yalanlasa da anlattıklarına inanmamış. Bu defa ablaya hak vermiş. Ablayla adam evlenmişler ve mutlu mesut yaşamışlar...
Kız kardeşe gelirsek, onun hiç bir zaman düzenli bir hayatı, eşi, arkadaşları olmamış. Hayatı böyle sürüp gitmiş. Neden mi? Çünkü,  kız kardeş hiç bir zaman yaptıklarından ne ders almış ne de doğru yolu bulabilmiş.

You Might Also Like

5 yorum

 1. Ya ben bir devam bekliyorum bir şey olmalı kız kardeş ders almalı düzelmeli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu öyküdeki kız kardeş hiç bir zaman ne ders aldı, ne de düzelmeyi seçti. O yüzden öykünün sonu böyle bitti.

   Sil
 2. nolmuş kız kardeşe, hiç mi düzelmmemiş yaa.

  YanıtlaSil