LOUISA MAY ALCOTT - KÜÇÜK KADINLAR

Nisan 25, 2018


   “Kilimin üzerinde uzanan Jo, “ Hediyesiz Noel, Noel değildir ki,” diye şikayet etti. Üzerindeki eskimiş elbisesine bakan Meg, “ Yoksul olmak çok kötü,” diyerek içini çekti. Küçük Amy kırgın bir şekilde burnunu çekerek, “ Bazı kızların bir sürü güzel şeyleri varken, diğerlerinin hiçbir şeylerinin olmaması bence hiç adil değil,” diye ekledi.” diyerek başladı Louısa May Alcott kitabına... Louısa May Alcott bu eserini, kız kardeşleriyle birlikte, çocukluğunda yaşadığı Concord Kenti’ndeki hayatından yola çıkarak kaleme almıştır.
 May Alcott, ABD’li çocuk kitap yazarıdır. 1863’te yayımlanan “Hastane Notları” adlı eseriyle ün kazanmış, “The Atlantic Monthly” adlı dergi de yazdığı öykülerini yayımlamıştır.


“Küçük Kadınlar”  kitabı birbirine sevgiyle ve derin bir bağla bağlı olan küçük bir ailenin, kimi zaman mutlu kimi zamansa hüzünlü olduğu  yaşantılarını anlatır. Kitapta, ailenin yaşadığı ülkenin savaş içinde  olmasıyla karşılaşıyoruz. March ailesinin küçük kızlarından bahsediliyor. Hayat dolu, enerjik ve erkek çocuklarına özenen Jo, duygusal arayışları olan Meg, içe dönük ve narin olan Bety ve kaprisleriyle, yaramazlıkları olan en küçük kız kardeş Amy’nin öyküsü bu.


Bordo - Siyah Yayın Evi’nin yayımladığı bir kitap. Dünya Klasikleri Serisi’nden bir roman. Kitabı okumaya başladığım andan itibaren, bazen kendimin, bazen tanıdık birilerinin hayatlarından parçalar buldum. Kitabı okurken, bir gerçekliğin içindeymişim gibi hissettim. Hem insan hem de çocuk olan küçük bir ailenin sıcacık hikayesi diyebilirim. Ruh tahlillerinin ve karakterlerin belirginliğiyle okumaya doyamayacağınız çok güzel bir roman. Açık, anlaşılır diliyle sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eser. Keyifli okumalar.

You Might Also Like

8 yorum

 1. Ah benim canım Küçük Kadınlar'ım..
  Ne çok değerlidir bu kitap benim için.. İlk olarak çok küçük bir yaşta okumuştum ve sonrasında da hep elimin altında oldu..Özledikçe açar okurum.
  Devam kitaplarını da seviyorum tabii ama bu ilk kitap çok daha başka..

  YanıtlaSil
 2. Bende Artemis baskısı var. Çok filmini çizgi filmini seyrettim. İlkokulda okumuştum ama 35 yıl geçti. Tekrar okumak lazım.

  YanıtlaSil
 3. Yayın evlerinin farkları olabiliyor. Oku derim. Çok güzel bir kitap :)

  YanıtlaSil
 4. çok güzel tabikideeeee en iyilerden yaaa :) ah bir de jane austen ve bronteler :)

  YanıtlaSil
 5. ben de okumuş ve sevmiştim, devam kitabı da varmış hatta onu da merak ediyorum, elinize sağlık, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devam kitabını da okuyayım o zaman. Teşekkürler :)

   Sil