TOLSTOY - İTİRAFLARIM

Nisan 03, 2018


      Tolstoy’un “İtiraflarım” adlı kitabında "Artık içinde yaşadığım hayatı terk etmeye karar verdim; çünkü bu hayat yapmacık ve sahte bir hayattır; gerçek uzaktır. Zenginlik ve rahatlığın meydana getirdiği birtakım şartlar bizim gerçek hayatı görmemize engel olmaktır." sözleri geçmektedir.
Kitap, Kum saati Yayınları tarafından basılmış olup, Dünya Klasikleri Serisi'ndendir. Tolstoy, bu kitabını hayatındaki yaşadıklarından esinlenerek kaleme almıştır. Kitapta hayatının bir döneminde yaşamın amacını uzunca sorgulamış, onu aklen tatmin edecek bir arzusu olmadığını ve bir arzusu olsa dahi gerçekleşse de gerçekleşmese de bir şey çıkmayacağını yazmıştır.


Tolstoy'a göre "Hayat, anlamsız birşeydir"... Hayatının hiç bir döneminde yazmayı bırakmayan Tolstoy, yazarlıktan vazgeçmemiştir. Çocukluk döneminden bu yana dini sorgulayan ama bir yandan da içten içe tanrıya inanan Tolstoy, ölümün gerçek hakikat olduğunu ve bu hakikatten kaçış yolu olmadığını, herkesin ona yavaş yavaş yaklaştığını dile getirmiştir. Elli yaşlarında, hayatın gerçek amacını sorgularken intiharın eşiğine gelmiş, bu yüzden aklını kaçırmış olabileceğinden söz etmiştir. Tolstoy, ölümün bilimde çaresini sorgulamış, ama bir sonuca varamamıştır.

İslamiyet, Budizm, Hristiyanlık gibi dinleri sorgulayan Tolstoy, araştırmaya başlamış, kendisini Hrisyanlığa daha yakın hissetmiştir. Kitabında Sokrates, Schopuhauer gibi filozofların sözlerine yer vermiştir. Kitap sade bir dille yazılmış, anlaşılırdır. Kitap, hayatın amacını  bir nevi sorgulamayı sağlıyor diyebilirim. Kitap başta sıkıcı olsa da, okudukça insanı içine çeken bir havası var. Psikoloji türü kitap olduğu için, psikoloji severlere  önerebilirim.
Keyifli okumalar dilerim..

You Might Also Like

8 yorum

 1. İtiraflarım'ı okumuştum. Baştan sıkıcı gelmişti ama kitabın ortalarına yaklaştıktan sonra gerisini su gibi okumuştum. Güzel kitaptı...

  YanıtlaSil
 2. Itiraflarimi okumamamistim.
  Guzel tavsiye için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. İlgimi çekti, öneri için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. evet yaaaaa, ne ilginç bir hayatı var değil mi, iniş çıkışlı.

  YanıtlaSil