FRİEDRİCH NİETZSCHE - İNSAN NASIL KENDİSİ OLUR

Nisan 06, 2018


    “Hayatımın talihi, belki de benzersizliği, tamamen kaderdir. Bilmece şeklinde söyleyeyim, ben babamla birlikte zaten ölmüşüm, annemle beraber yaşıyorum, yaşlanıyorum. Bu çifte köken, yaşam merdiveninin bu en üst ve en alt basamaklarından geliş, hem decadent, hem de başlangıç oluş, yaşam sorununun bütünü önünde tarafsızlığımı açıklarsa işte bunlar açıklar.” cümleleri Friedrich’in “ İnsan Nasıl Kendisi Olur” kitabından. Kitapta geçen, “decadent ve ecco homo” kelimelerine gelirsek, Decadent “çökmek üzere olan sanatçı” anlamındadır.
 Ecco homo ise, 15-17. Yüz yıllarda Batı’da Hristiyan sanatında egemen olan temaya verilen isimdir. Latince’de “işte o adam” anlamında olup, Meryem Oğlu İsa kastedilmektedir. Friedrich Nietzsche, kitabında kendinden “decadent” olarak bahseder.


Uzun hastalıklı bir dönem geçiren Friedrich, kendini yeniden bulduğundan bahseder. Friedrich, kitabında geleneğe karşı ön yargı olması, iyi ve kötü üzerine konuları hakkında düşüncelerinden bahsetmiş, felsefeden de yazmıştır. İnsanlığın şu ana kadar erdemli dediği insan tipinin tam da karşıtı olduğunu ve bu kitabınında asıl amacının sadece bu karşıtlığı ortaya koymak olduğunu belirtmiştir. Kitap, Erasmus Yayınları tarafından yayınlanmış. İçerik olarak ise, bölüm bölüm olup, biraz felsefeden bahsetmiş, birazda psikolojiye değinmiştir.


    Friedrich Nietzsche, kitabında kendi hayatını ve babasından sonra neler yaşadığını anlatır. Okumaya başladığımda, kitap sıkıcı başlamıştı, ama okudukça sıkıcılığı giderek içine çeken bir havası oluştu diyebilirim. Kitabın dili, “decadent” gibi yabancı bir kaç tane kelime dışında, gayet anlaşılır ve açık. Güzel, okunası bir kitap, felsefe severlere tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar dilerim.

You Might Also Like

4 yorum

  1. Felsefi kitaplar beni biraz sıksa da, bu kitabı keyifle okumuştum. Paylaşım için teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. çok ilginç biri bu adam yaaa. hayatı daha da ilginç. sonunda delirmiş yaaa.

    YanıtlaSil