KIBRIS’TA SAVAŞ HAREKETLİLİĞİ

Nisan 15, 2018


    Suriye’de kimyasal silah kullanılması olayından sonra, dünyanın büyük devletleri, Fransa, ABD, İngiltere gibi devletler savaşın eşiğine kadar gelmiştir. Bu nedenden dolayı Kıbrıs, çıkabilecek bu savaş için çok önemli bir konumda. Savaşın kilit noktası olabilecek nitelikte.
 Kıbrıs Güney Rum Kesimi’nde ABD ve İngiltere’nin gözlem kuleleri ve üsleri bulunmakta. Herhangi bir düşman tarafından bir uçak ya da bir füze atıldığı taktirde müdahale edebilmek için. Güney Rum Kesimi’nde İngiltere’ye ait “Aktoriti” adlı hava üssünden, savaş uçaklarının havalandığına dair haberler çıktı.
Ayrıca, Türkiye’nin bir kaç gün önce Kıbrıs’a savaş jetleri gönderdiği doğrultusunda söylentilerde var. Sonuçta, Kıbrıs’ta bir devlet, bir ülke. Burdaki halkında, insanlarında güvenliği önemli.


 Fransa, ABD, İngiltere Devletleri’nin Kıbrıs Mağusa açıklarında savaş gemileri bulunmakta. Suriye’nin yanında olan Rusya, Almanya ise bu savaşa dahil olmayacağını belirtmiş. Kıbrıs ve Türkiye Deniz Kuvvetleri, iş birliği içerisinde gelişmeleri takip etmekte. Kıbrıs’ın Deniz Kuvvetleri “ Kara suların ve sahillerin tehlikeyle karşı karşıya olmadığını” açıkladı.

Fransa, ABD, İngiltere NATO üyesi olan devletler, buna Türkiye’de dahil. Kıbrıs’ı Orta Doğu’ya olan konumundan dolayı üs olarak kullanacaklar. Orta Doğu merkezli bir savaş olabileceğinden, direkt Kıbrıs’tan müdahale yapabilecekler. Amaç, Kıbrıs’tan ziyade Orta Doğu’yu kontrol altında tutmak olarak görünüyor.

You Might Also Like

5 yorum

  1. Şu an için savaş çıkacağını zannetmiyorum ama elbetteki tedbirler alınmalı.

    YanıtlaSil
  2. Zaten her yerde çatışma var.Bu denli büyük bir savaş çıkacağını düşünmüyorum.Para dünyaya o kadar hakim ki maddi çıkarlar uğruna sadece dalaşıyor ülkeler.Birbirlerine dayılanıyorlar.Sade vatandaşlar için zor bir dünya..

    YanıtlaSil
  3. aman aman olmasın öyle şeyleer yaaaa.

    YanıtlaSil