KIBRIS - YEŞİL IRMAK ÇİLEK FESTİVALİ

Nisan 16, 2018

 
     Her yıl Nisan, Mayıs aylarında yapılan çilek festivali, Kıbrıs’ta sadece Yeşil Irmağ’ın Yedi Dalga dediğimiz bölgesinde yapılır. Bu yılda Çilek Festivali’nin  on üçüncüsü yapılacak. Festivalde halk dansları, konserler, dans gösterileri ve daha bir çok etkinlik olacak.. Her yıl, Geleneksel Çilek Güzellik Yarışması’da yapılıp, adanın en güzel kızı seçilir.  Çileğin asıl, Kıbrıs Adası’ndaki üretim yeri  Yeşil Irmak Yedi Dalga Bölgesi. Ama Ada’nın bazı köylerinde de üretimi mevcuttur. Kıbrıs Adası’nın bir ucundan diğer ucuna sadece çilek yemek için festivale gelen insanlar var.


Kıbrıs’ta ilk çilek festivali 1975 yılında yapıldı. O günden bugüne Ada’da çilek festivalleri yapılır.
Uzun bir yol katettikten sonra Yeşil Irmağ’a vardığınızda, sizi çilek bahçeleri karşılar. Adım başı çilek bahçesine rastlarsınız. Festivalde, belli bir ücret karşılığı, elinizde bir sepetle çilek bahçesine girer, hem yer hem de o sepeti çilekle doldurursunuz.


Çilek bahçesine girdiğinizde dilediğiniz kadar çilek yiyebiliyorsunuz. Çilek yedikten sonra yemek yiyebileceğinizi zannetmiyorum, zira çilek aç olan bir insanı bile doyuruyor. Çilek, kendini yediren bir meyve olduğu için mideniz doyuyor.


   Kıbrıs’a Nisan, Mayıs ayları gibi yolunuz düşerse, Yeşil Irmağ’a çilek yemek için gidin derim.

You Might Also Like

4 yorum