KIBRIS - MAĞUSA KALESİ

Nisan 29, 2018

 
  Gazi Mağusa Kalesi, 1192 - 1489 tarihleri arasında Lüzinyan döneminde inşa edilmiştir. Kıbrıs Adası, 1489 yılında Venedik’in  hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’a fetih düzenlemesiyle,  önce Girne, Larnaka, Limasol gibi şehirleri almış, son olarak ise Mağusa’yı feth etmiştir. Mağusa’nın fethi sırasında, Venedikliler kalede on ay direnebilmiştir. 


 Osmanlı’nın Mağusa’yı fethinden sonra kale de ciddi hasarlar oluşur. Fetihten sonra kale restore edilir ve sağlamlaştırılır. Avrupa tarihinde, Mağusa Kalesi’nin fethi, en kanlı ve en uzun  süren fetih diye geçer.   Mağusa Kalesi’ni saran surların toplam uzunluğu üç kilo metre, yüksekliği ise on beş ve on sekiz metre arası değişmektedir. Kalede Ravelin, Porta del mare ve Othello surları ve daha bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. 


 Günümüzde ise, Mağusa Kalesi’nin surları içerisinde, çeşitli restaurantlar, pastahaneler, mağazalar, dükkanlar gibi işletmeler yer almaktadır. Kale içerisinde Kıbrıs’a özgü eşyalarında satıldığı dükkanlarda mevcuttur. Ayrıca, Kale’nin surları içerisinde evler olup, yaşayan insanlarda mevcut.


Turist bakımından Kale’ye ilgi çoktur.  Kale, Mağusa Limanı’nın hemen yanındadır. Eşsiz deniz manzarası ile  birlikte eşlik eder size. Kıbrıs’a uğrarsanız gelip görmeye değer bir tarih. 

You Might Also Like

6 yorum

 1. görmek istediğim yerlerden :)

  YanıtlaSil
 2. Yavru vatana hiç gitmedim ama gidip görmek gerekiyor aslında...

  Gitmeden gitmiş gibi olduk; teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. kitap ve kıbrıstan sorumlu blog bakanısın sen işteeee hihihi :)

  YanıtlaSil