KIBRIS - ST. NİCHOLAS CATHEDRAL’İ

Nisan 21, 2018


   St. Nicholas Cathedral’inin bugün ki adı, Lala Mustafa Paşa Camii’dir. 1298 - 1312 yılları arasında Katedral olarak inşa edilmiş ve kullanılmıştır. Katedral, Akdeniz’in  en güzel yapılarından biri olarak ün salmıştır. St. Nicholas Cathedral’i Osmanlı Dönemi’nde camiye dönüştürülmüş ve adı Lala Mustafa Paşa Camii olarak değiştirilmiştir. Lala Mustafa Paşa Camii, Mağusada’ki en eski cami olarak bilinir. Kıbrıs’ın en büyük ve ün salmış iki camisinden biridir.
Osmanlı Devleti’nin 1570’li yıllarda Kıbrıs’a yaptığı harekatta Girne, Baf, Limasol başta olmak üzere feth edilip, son olarak 1571’li yıllarda ise Mağusa’ya gelinmiş ve fethi  sırasında katedral çok zarar görmüş.  Bu yüzden 1 Ağustos 1571 yılından sonra, Mimar Sinan Paşa’nın emri ile mihrap ve minber eklenerek camiye çevirilmiş, 17 Ağutos 1571 yılında ise ibadete açılmıştır.
Kıbrıs Fatihi olarak anılan Lala Mustafa Paşa’nın adı verilmiştir.
Cami’nin önünde büyük, eski bir Cümbez Ağacı vardır. Bu ağaç günümüz olarak hesaplandığında 709 yıllık olarak hesaplanmış. 


   Lala Mustafa Paşa Camisi’nin hemen yanında iki türbe bulunmakta. Türbeler, Şam Müftüsü Esseyid Mehmet Ömer Efendi ve Mağusa’lı Mustafa Zühtü Efendi’ye aittir.
Tam adı St. Aziz Nicholas Cathedrali’dir. 
Lüzinyan, Kudüs, Ermenistan gibi devletler St. Nicholas Cathedral'i,  camiye çevirilmeden önce bu katedral de tac giyme törenleri yaparlardı. 


Lüzinyan Kralları, Lefkoşa’daki Aya Sofya Katedrali’nde Kıbrıs Krallık tacını giydikten sonra, bu Katedral’de de Kudüs ile Ermenistan taclarını giyerlerdi. Tarihin yattığı muhteşem bir Katedral. Kıbrıs’a yolunuz düşerse, bu muhteşem Katedral’i ziyaret edin derim..


You Might Also Like

8 yorum

 1. Gidip gezmek umarım bir gün bana da nasip olur ^^

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel anlatmışsınız. Umarım gidip görürüz bir gün.:)

  YanıtlaSil
 3. Kıbırıs' a gittiğimde görmüştüm. Görkemli bir yapı.

  YanıtlaSil
 4. katedral ha, hımm ayin rastegdin mi hiç nasıl oluyooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önceden katedral’di. Şimdi cami olarak kullanılıyor canım :)

   Sil