KIBRIS - CANBULAT MÜZESİ

Nisan 12, 2018     18 Eylül 1570’de Kıbrıs’ı topraklarına katmak isteyen Osmanlı Devleti, fetih için adaya geldi. Girne başta olmak üzere Baf, Limasol ve  Larnaka’yı feth etmeye başlayan Osmanlı Devleti son olarak, 1 Ağustos 1571’de Gazi Mağusa’nın fethi için harekete geçti. Mağusa’yı  kuşatan Osmanlı Ordusu’nda, Kilis Sancak Beyi olan Canbulat Paşa, Kıbrıs’ın fethine karar verildiğinde, bilhassa Anadolu Beyler Beyi İskender Paşa ve Derviş Paşa ile birlikte görevlendirildi.

    En kanlı çarpışmaların yer aldığı Arsenal Burcu’na, Venedik Askerleri Osmanlı Ordusu’nun kaleye girmesini engellemek için keskin bıçaklarla kaplı bir çark yerleştirdiler. Bu durum yüzünden kaleye girmek neredeyse imkânsız hale gelir. Osmanlı Ordusu’nun önünü açmak için, Canbulat Paşa, atının üzerine binerek çarkı durdurmak ister ve çarkın içine girer.


    Çarkın bozulması ile Osmanlı Ordusu kaleye girer ve var gücüyle savaşır. Bir rivayete göre çarkta kafası kesilen Canbulat Paşa, kafasını koltuğunun altına alıp, kılıcını  eline alarak atına biner. Bunu gören Osmanlı Ordusu’nun Askerleri yüreklenir ve kaleyi feth ederler. 


    Canbulat Paşa’nın türbesi uğruna can verdiği tabyanın altına yapılır. Asıl adı  Arsenal Tabyası  olan bu tabyanın Türk’ler tarafından adı Canbulat Tabyası olarak değiştirlir. Canbulat Paşa’nın Tabyası ve müzesi Gazi Mağusa’dadır. 


  O zamandan günümüze kadar gelen, Osmanlı Devleti’ne ve Askerleri’ne ait silah, çadır, harita ve bunun gibi bir çok savaşa ait eşya mevcuttur. Ayrıca o güne ait kadın eşyaları, yemek yedikleri kaplar gibi eşyalarda müze de sergilenmektedir. Kıbrıs’ın başka bir kültür ve zengin tarihinde buluşmak üzere...


You Might Also Like

2 yorum

  1. ayy baksanaaa kıbrıs yemeklerini annatsanaaaa yaaa, tariflerleeeen :) heey bir de bir de bir mailini gördüm bu akşam, web sitesinde, pek bakmıyom maillere deeee yeni gördüm, yaaa ulaşmak kolay ki işteee, en kolayı blogdaaan, her gün iki kez giriyom ki blogumaaa, insta, twit de var ki işteee, onlara da günde bi kere filan giriyom yanii akşamlarısııı, mail de var ama en kolayı bilok yaneee :) yanii her yerden ulaşmak kolay yaaaaa işteee :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tamam anlatırım. O maili atalı baya olmuştu. Sorun değil canım. Artık nerden ulaşacağımı biliyorum :)

      Sil