ERIC HOFFER - KESİN İNANÇLILAR

Nisan 19, 2018

   
  Özgün adı “The True Believer” olan, “ Gerçek İnançlar” anlamına gelen, Eric Hoffer’ın “Kesin İnançlılar” adlı kitabı... Plato Film Yayınları’nın yayımcılığını ve çevirisini üstlendiği bir eser. Yazar kitabında, dini, sosyal, milliyetçi gibi hareketlerin  ortak olan bazı özelliklerini  incelemiş. Kitle hareketleri olarak incelemeler yapılmış. Kitle hareketlerinde incelenen aşırılığı, gayreti, umutları, nefreti ve hoş görüsüzlüğü gibi kavramların bütün kitle hareketlerinin, hayatının belirli bölümlerinde güçlü bir faaliyet yaratmak, inanç ve sadakat istemekte olduğu eserde ele alınmıştır.
Kısacası kitap, kitle hareketlerinin daha çok aktif dönemiyle ilgileniyor.


     Eserde, Kesin İnanç adamının yürüttüğü, kişinin nasıl doğduğu ve karakterinin ne  olduğu inceleme konusuna da değinmekte. Toplum, devlet, ülke ve inanç konularının kitle hareketlerindeki aşırılığın kökenine de bakılıyor.
Kitap, dil itibariyle açık anlatılmış, fakat çoğu kelime anlam bakımından ağır olduğu için okuyucuya sıkıcı gelebilir.  Kitlelere hitaben yazılmış ve incelemeler yapan bir kitap olduğu için okuyucuyu  içine çeken bir havası malesef yok. Bu tarz eser sevenlere okuyun derim. Keyifli okumalar.

You Might Also Like

3 yorum

  1. Merak ettim açıkçası. Bu tarzda birkaç kitap okudum. Belki buna da bir göz atabilirim. Paylaşım için teşekkürler :)

    ikizgezegen.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil
  2. bişiye inanan insanları severim çok :) plato film hep görüyom yaaa eminönü tarafındaaa :)

    YanıtlaSil