YER ALTINDAN NOTLAR - DOSTOYEVSKİ

Dostoyevski-yer-altindan-notlar-kitap

  St. Petersburg’da yaşayan, kendini korkak ve köle ruhlu olarak nitelendiren yer altı adamının hayatındaki yaşadıklarıyla oluşan  iç dünyasını anlatışı... Hayata olan öfkesi, kızgınlığı ve yalnızlığı ile geçirdiği hayat kırıntıları... Dostoyevski, Dünya Edebiyatı’nda yer etmiş bir yazardır. Her eserinde olduğu gibi, bu eserinde de insanın iç dünyasını ustalıkla yorumlamış. “Yer altından Notlar” adlı eserini 1864 yılında kaleme almıştır.
Kum Saati Yayınları’nın yayımcılığını yaptığı bir eser. Kitap, iki bölüme ayrılmış olup, ilk bölümünde,  yer altı adamının hayattaki yalnızlığı, öfkesi, kızgınlığı anlatılır. İkinci bölümde ise, hayatında yaşadığı bazı öfke, yalnızlık kırıntılarını taşıyan bir olay örgüsü kaleme alınmış. 

    Kitabın dili anlaşılır olmasına rağmen, okurken bazı kısımlarında sıkılsamda, kitaptaki karakterlerin ve olay örgüsünün kaleme alınışına diyecek yok. Okuyucuya kendini, kimi zaman kitaptaki karakter gibi hissettirerek, kimi zaman iç dünyasına döndürerek ve kimi zamansa düşündürerek okutan bir eser. Bir, Dostoyevski sever olarak bu eseri okumanızı tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar.

Blogger Ajandası

6 yorum:

 1. Ben sevdim bu kitabı. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. çook sevdiğim bir roman bu. buna en yakın da bence oğuz atay, korkuyu beklerken, adlı kitabı. ama bu yayınevinden okumadım bu romanı, çevirmeni kimmiş ? iletişim yayınlarından okumuştum. çevirmene ve yayınevine çok dikkat etmek lazım bu tür klasiklerde özellikle. kum saati pek bilmediğim bir yayınevi, nette inceledim, çevirmenlerini bulmaya çalıştım, bak ne diyceem, güvenilir bir yayınevi gibi durmuyooo benceeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayın evi pek güvenilir durmuyor biliyorum ama elimde bu yayın evininde kitabı varken aynı kitaptan bir daha alamam canım

   Sil