DOSTOYEVSKİ - EZİLENLER

Nisan 27, 2018


   “Geçen yıl, Mart ayının 22. gününün akşamında çok garip bir olay yaşadım. Oturduğum ev rutubetli olduğu için öksürük krizim tutmuş ve o gün, akşama kadar ev arayarak geçirmiştim. Aslında o evden sonbaharda taşınacaktım ama, ihmalkârlığım yüzünden ha bugün ha yarın derken ilkbaharı buldu.” diye başladı Dostoyevski kitabına... Kitabın adını ilk duyduğumda işçi kesiminden olan insanların hayatlarından parçalar anlatıyor diye düşünmüştüm. Ama okudukça öyle olmadığını anladım. Aşk acısı, geçim sağlama derdi gibi olan sıkıntıları çeken insanlarında ezilenler olduğunu anlatıyor kitap. Kitapta, her bir karakterin ayrı bir ruh, ayrı bir dünya ve ayrı bir yaşam olduğunu okudukça anladım. Zıtlıkların uyumu, romantizm ve biraz da realizm’in bir arada olduğu bir eser.
Makale, gazete yazarak geçimini sağlayan genç Vanya,  hayallerinin peşinde olan ve babasını yaptıklarıyla üzen genç bir bayan Nataşa’nın yaşadıkları hayatın romanı.


Kitap, Bay Smith ve yaşlı köpeği Azorka, makale, gazete yazan genç Vanya, hayallerinin peşinden giden Nataşa, Alyoşa ve Nelli adlı karakterlerin etrafında dönüyor.  Ruh tahlillerinin çok iyi, karakterlerin ise özelliklerinin belirgin  anlatıldığı  bir eser. İskele Yayıncılığın yayımladığı, Dünya Klasikleri Serisi’nden olan bir Dostoyevski eseri. Okurken sayfalarını heyecanla çevirdim diyebilirim. Açık ve anlaşılır diliyle, bir sayfasından diğer sayfasına merak içinde geçmenizi sağlayan  bir havası var. Dostoyevski’ci bir kitap sever olarak okuyun derim. Keyifli okumalar.

You Might Also Like

10 yorum

 1. Ben birkaç kez başlamaya çalıştım fakat çok ağır geldi, belki de bulunduğum ruh hali yüzündendir emin değilim. Yeni kitap okumaya başlayan biri de değilim oysa ki.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir kitap. Tanıtım için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Bunu okudummu hatırlamıyorum ortaokul döneminde bütün klasikleri bitirmiştim ama yaş ilerledikçe karıştırıyor insan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende okuyup okumadığımı hatırlamadığım için bir daha okudum.

   Sil
 4. Ben bu kitabı lisede okudum gibi de geliyor okumadım gibi de. Yeniden okuyacağım bu nedenle :)

  YanıtlaSil
 5. hımmm sen dosto dostu oldun desenee :)

  YanıtlaSil