BUGÜN 23 NİSAN HEP NEŞEYLE DOLUYOR İNSAN

Nisan 22, 2018


   “Bugün Yirmi Üç Nisan, hep neşeyle doluyor insan” nakaratı çocukluğumuzda söylediğimiz 23 Nisan adlı kısa şarkımızdı. Aklıma,  çocukluğumuzda yaptığımız  Yirmi Üç Nisan baloları geliyor. Heyecanla süslediğimiz okulumuz, sınıfımız... Balonları, bayrakları ve Atatürk resimleri gibi çeşitli envaide astığımız süsler olurdu. Heyecanla okulumuzu ve sınıfımızı süslerdik. Yirmi Üç Nisan’a haftalar kala çalışmalara başlardık. Önce müzik, sonra da müziğe uygun dans figürleri seçer, Yirmi Üç Nisan gösterilerimizi hazırlardık. Okulumuz, Yirmi Üç Nisan’a katılamayacak durumda olan öğrencilerine yardım ederdi. Yeter ki çocuklar mutlu olsun diye.

  23 Nisan sabahı, bütün öğrenciler okulda saat dokuz gibi toplanır. Şarkılar, şiirler söyleye söyleye gösteri yapacağımız yere, okuldan yürüyerek giderdik. Bizde Yirmi Üç Nisan’lar büyük stadyum türü yerlerde kutlanmaz. Mesela Türkiye’de bütün okullar toplanıp, ortak gösteriler yaparlar. Kıbrıs’ta her okulun sığacağı şekilde saha dediğimiz küçük yerlerde yapılır. Tek bir okul, tek bir saha da kutlar Yirmi Üç Nisan’ı. Modern dans, folklor, kasa minder gibi gösteriler yapılır  ve eğlenceli geçer.

 23 Nisan töreni  önce okul müdürü, belediye başkanı ve önemli kişilerin konuşmalarıyla başlar. Sonra şiirler ve dans gösterileri ile devam eder. Bu sırada aileler fotoğraf ve video çekmek için bir yarışa girerler. Çocuklarının bu mutlu gününden hatıralar, anılar ölümsüzleştirirler. Herkesin heyecanlı ve mutlu  olduğu bir gündür Yirmi Üç Nisan...
Çocukluğumuzdaki 23 Nisan’lar artık bizim için birer anı ve hatıra olarak kaldı.

You Might Also Like

2 yorum