AKDENİZ ADASI “KIBRIS”

Mart 26, 2018

   
     Merhaba, Kıbrıs’ta yaşayan biri olarak, size Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs’tan bahsetmek istiyorum. Kıbrıs, dört tarafı deniz olup, Türkiye’ye bağlı bir adadır. KKTC, yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Her zaman Türkiye bayrağıyla dalganır Kıbrıs bayrağı. Ana dili  türkçedir, ama ayrıten rumca ve  ingilizce dili de konuşulur. Kıbrıs, ada olarak tamamı Türklere ait değildir. İki kesim olarak ayrılmış, bunlar Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’tır. Güney Kıbrıs’ta Rum dediğimiz bir nevi de dilleri Yunanca’ya benzeyen kesime aittir. Kuzey Kıbrıs’da Türk, Güney Kıbrıs’ta Rum dediğimiz kesim yaşamaktadır.  Güney Rum Tarafı’na geçiş sınırlı olup, geçişi belli kriterlere dayalıdır. Kıbrıs fiyat olarak  pahalı bir ada gözükse de, fiyatların uygunluğu bakımından Ada’nın bölgesine göre çeşitlilik gösterir. Mesela, Girne gibi bir şehrine giderseniz fiyat yönünden yüksek olabilir, ama Mağusa gibi bir şehrine giderseniz fiyat uygunluğu bulabilirsiniz.

   Kıbrıs kültürüyle, yemekleriyle, diliyle, sıcak mevsimiyle ve bir çok tarihi zenginliğiyle tanınır. Bu küçük Ada’nın köyleri de çok güzeldir. Yeşilliğin renk renk tonlarını görebileceğiniz ve doğanın sesini dinleyebileceğiniz bir yerdir Kıbrıs Adası’nın köyleri...
   Kıbrıs’ın tarihi kalelerini de unutmayalım. Girne, Mağusa ve daha başka şehirlerindeki tarihi kaleleri,  tarihi yansıtmakla kalmayıp, göz alıcılığı  ve doğallıyla ünlüdür.
 Akdeniz’in Adası Kıbrıs’ta  kış mevsimi serin-soğuk arası geçerken, yaz mevsimi ise kırk derecenin altına düşmeyen sıcaklığıyla bilinir. Tatil ve gezi için çok uygun bir iklimi ve havası vardır. Kıbrıs’a tatil ve gezi için gelmek isteyenlere, bolca hotel mevcut olup, gezilecek yerler açısından zengindir.
     Kıbrıs’ın insanlarına gelirsek, insanları sıcak kanlı, yardım severdir. Ada’daki yaşayanlar temiz kalpliliğe ve iyiliğe inanırlar. Ben de Kıbrıs’ ta yaşayan biri olarak şunu söylemek isterim ki, Ada’da temiz kalpliliğe inanç olduğu halde din konusu çok hassastır. Kıbrıs Ada’sını insanıyla, hotelleriyle, kültürüyle ve daha bir çok zenginliğiyle tatil için tavsiye edebilirim.
Kıbrıs konulu bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
 

You Might Also Like

4 yorum

 1. Çok merak ediyorum bir türlü gelmek kısmet olmadı

  YanıtlaSil
 2. e o zaman sen de iyi uyum sağlamışsın işteee adaya onlara benziyon ki sen dee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıbrıs’ta doğduğum için evet. Bünye alışık :)

   Sil