KIBRIS’TA MİSAFİR PERVERLİK

Şubat 27, 2018    Merhaba;
Kıbrıs’lı Olmak” adlı yazımda Kıbrıs’ta yaşadığımdan bahsetmiştim. Bu yazımda da Kıbrıs’lıların misafir perverliğinden bahsetmek istiyorum. Kıbrıs’lılar da birbirine gidip gelmek çoktur. Artık misafir gibi değil de aileden mişsiniz gibi. Misafirlikte gittiğiniz evlerin genelinde halı, kilim gibi şeyler yoktur. Bu yüzden eve ayakkabıyla girmek gayet doğaldır. Benim Annem Babam Türkiye’li olduğu için biz de böyle şeyler olmaz. Ayakkabı biz de çıkarılmazsa, terlikler havada uçuşur. Sıkıysa çıkarma hadi. 🙂
Onlarda misafirlikte  ikram faslında çay yoktur. Çay varsa, sütlü çay ya da kahve. Genellikle kahvecidirler. Kıbrıs’ın kendisine özgü ağır “Oza” adında kahvesi vardır. Türk kahvesi içenler kahveyi ağırlığından içemezler. Sohbet faslına   “ Napan canım?”, “Nolsun, sen napan?”, “İyidir canım” diye başlanır ve devam edilir. Kıbrıs’lılar sıcak kanlı insanlardır. Yedirmeyi, içirmeyi, yardım etmeyi ve güler yüzlülüğü severler. Yani en azından benim komşularım öyle. Sağolsunlar.  Her gittiğimde yedirip, içirmeden bırakmazlar.
Artık sizi de bekleriz..

You Might Also Like

10 yorum

 1. Yolumuz düşerse oturmaya geliriz artık.:)

  YanıtlaSil
 2. bak seni mimliyoruuuum yani yapmak istersen tabiii. bilmiyosan da mim nedir anlatırım bi de tabikideee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef ne olduğunu bilmiyorum 😂

   Sil
  2. mim işte bir tür blog etkinliği. mimlemek, işaretlemek gibi bişi oluyor. seni mimliyorum sen de yap diyoruz işte. mim şöyle. bir konu buluyoruz. mesela en eski çocukluk anımız gibi, veya işte dünyayı değiştirmek istesen ne yaparız, gibi. bak bu mimde seni sen yapan sevdiğin şeyler adı. bunları yazıyoruz. yani cevaplıyoruz kendimizceee. bunu yaparken bizi mimleyenin linkini de veriyoruz yazının başına. cevapladıktan sonra istersek mimin sonuna mimlediklerimiz listesi yapıyoruz. sonra da gidip haber veriyoruz sizi mimledim diyeee ve onlar da yapıyor işte. ben sonda isteyen yapsın dedim ama sen yaparsan isimleri yaz işteee :) bak benim cevapları oku ve beni mimleyen yasemin ve ezgiyi oku. sonra da sen de yap bu mimiii :) bişi takılırsa aklına söle cevaplarım kuuu :)

   Sil
 3. Kıbrısı hep merak etmişimdir.
  Ada olması da ayrı güzel :)

  YanıtlaSil
 4. çok özledim kıprısı :) gercekten çok tatlı insanlar...@bw

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu söylediğinden daha önce Kıbrıs’a gittiğini anlıyorum 🙂

   Sil